• Patron

•

19 czerwca 1999 roku Szkoła Podstawowa w Bełżcu po uzyskaniu wszelkich potrzebnych dokumentów (zgoda Rady Gminy,Rady Rodziców,Rady Pedagogicznej) otrzymała imię Papieża Jana Pawła II.

Jest On ponadczasowym autorytetem,wielkim Polakiem,patriotą.Przez całe swoje życie zwalczał zło,którym były wojny,zamachy,przemoc,nienawiść.Odwiedził prawie wszystkie kraje na kuli ziemskiej,nie wywierając presji na ich religijność,lecz dając nadzieję,że można żyć w zgodzie z każdym.

Jednocześnie był zwykłym człowiekiem,kochał dzieci i mlodzież.Podkreślał,że to do nich należy przyszłość świata.Dążył do spotkań z młodymi,a młodzież garnęła się do spotkań z Nim. Własnym przykładem pokazywał ,co zrobić, by zmienić świat na lepszy.

Św.Jan Paweł II to człowiek wykształcony ,mądry.Wielokrotnie podkreślał ,jak ważna jest rola szkoły w ukształowaniu charakteru człowieka.

Bardzo zasłuzył się naszej Ojczyżnie, bo to m.in dzięki Niemu żyjemy w wolnej Polsce- przyczynił sie do upadku komunizmu.Podczas niezliczonych spotkań w czasie pielgrzymek do Polski modlił się , nauczał, żartował i wspominał młodzieńcze lata.Każdy Jego przyjazd zawierał wezwania ,w które wkładał całe serce .Przyniósł nam nadzieje wolności.

Dla nas , mieszkańców Bełżca, św.Jan Paweł II jest szczególnie bliski , ponieważ 7 sierpnia 1971 r. odwiedził naszą miejscowość- wtedy jeszcze  jako kardynał Karol Wojtyła. Pewną też wskazówką do ubiegania się o takiego własnie Patrona jest zdjęcie z tamtego dnia, na którym kardynał z uśmiechem patrzy w stronę ówczesnej naszej szkoły.

Dzisiaj w Polsce  już ok.1,5 tysiąca szkół i przedszkoli nosi to zaszczytne imię.Jesteśmy dumni, że nasza szkoła znajduje sie w tej rodzinie.Staramy się pracować , uczyć i żyć tak ,by było to zgodne z naukami naszego Patrona.

"Czuwam- to znaczy czuję sie odpowiedzialny za to wielkie wspólne dziedzictwo ,któremu na imię Polska.To imię nas określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje..."   Jasna Góra,18 czerwca 1984 r.